Aastaid tagasi hakkasid mõned tulihingelised minu kunsti austajad uurima, miks pole nende kodus Ewa-Kaisa kunstikalendrit. Vingerdasin päris pikka aega, aga  lõpuks otsustasin „televaatajate soovile“ vastu tulla. Teadmata, kuidas kalendrit teha.

Olin täielik võhik ja küsida polnud kellegi käest. Nähtud demod mind ei rahuldanud ja tundus, et tuleb ise asja aretama hakata. Õnneks olime Sven Tupitsa fotostuudios olulisemad maalid üles pildistanud ja seega oli trükikõlbulikke faile, mille seast valida.

Nii me siis koos kujundaja Katsiga „kujundama“ hakkasime. Formaat oli paigas ja kuude arv samuti. „Lõikame siit ja jätame selle sisse“ stiilis tegime kaks esimest kalendrit valmis. Tollasest stiiliühtsusest rääkimine oleks ilmne priiskamine. Nii me kaks aastat kompasime ja katsetasime, kuni lõpuks soovitas kujundaja hakata tegema pilte spetsiaalselt kalendri jaoks. Ostsin Sulemehe suureformaadilise akvarellipaberi ja lõin sellele käärid sisse, lõigates 15-20 lehte valmis. Tegelikult tuleks järgmise aasta kalendri tegemisega alustada kohe kui eelmise müügi oled lõpetanud. Aeg lendab meeletu kiirusega ja ühel aastal jäin asjaga kapitaalselt jänni. Selle tulemusel ilmus ühel aastal minu kunstikalender 13 kuuga. Ilmselge rariteet, kas pole?

Kuidagi juhtus, et hakkasin esikaanel „kasutama“ idamaist naist. Selle stiiliga olen jätkanud, kuigi ma pole ise kunagi sinnakanti reisinud. Kunagisse Jaapani pealinna Kyotosse tahaksin minna küll. Nuusutamaks geiša/geiko/geigi kultuuri, ammutamaks sealseid mõtteid ja ideid. Tänases maailmas on hea, kui saab Tartusse mindud! 🙂

Müügis olev akrüülmaal!

Üks kord oli eeltöö tehtud ja vajalikud akvarellid kujundajale saadetud. Laotasin kõik tööd kodus põrandale ja vaatasin. Kohe päris pikka aega ja tõdesin, et see pole see. Helistasin kujundajale ja palusin oodata homseni. Võtsin pintsli ja värvid ning “käisin” kõik tööd üle. Andes neile elu ja muutes neid minulikumaks. Hommikul ärgates olin rahul, sest olin tegutsenud sisetunde kohaselt.

Ajaga olen üldse targemaks saanud. Vahel leian mingi laheda vintage-kaardi, millele kavatsen uue elu anda. Ja mõnikord annab elu inspiratsiooni. Maailm on täis lahedaid pilte ja ilmselt võiks meid kõiki süüdistada plagiaadis. Kõik on juba olnud ja tänapäeva moedisainerid ei mõtle ise enam patšokke välja. 

Viis aastat on kunstikalender ilmunud A3 formaadis Rives Tradition Natural White kvaliteetsel 280g paberil. Olen kuulnud, et kalendris olevaid pilte on raamitud nii koduses Eestis kui ka kaugel välismaal. Mõni kunde on naernud, et on kulutanud piltide raamimisele meeletuid summasid.

Tean neid, kes koguvad minu kalendreid. Lootuses, et mu nimi läheb hinda. On ka  neid, kes uurivad, mida ma vanade kalendritega teen. Soovides saada neid lastele sodimiseks, sest tegemist olevat kvaliteetse prindiga. 🙂

Ewa-Kaisa Plakk / Kunstikalender 2020

Sellistel puhkudel meenub alati Daniel Vaariku raamat „Praktikaaruanne“, mida soovitan lugeda. Väljavõte raamatust: ” Lõpuks, kui lähenes see päev, mil ma pidin oma lõputööd kaitsma, kohtusin oma töö oponendi Marju Lauristiniga. Lauristin tõstis töö laualt üles, lasi leheküljed pöidla vahelt läbi, uuris õmblusi. „Selle töö suurimaks väärtuseks on see, et ta on köidetud,” ütles ta. 

Olgem ausad, ka minul on juhtunud nii, et taheti osta mitte minu maali, vaid selle ümber olevat raami. Kaupleja arvates oli see tööst väärtuslikum. Raam jäi tal saamata, sest see oli i-täpp minu tööle. Soovitasin tal pildiraami ostmiseks Järsisse pööduda ja see lugu ajab mind ikka ja jälle naerma!

Igatahes olen alustanud järgmise aasta kunstikalendri tegemisega. Samas tahan tänada kõiki minu kunsti austajaid! Teieta poleks paljud asjad sündinud, sh ka kunstikalender!

Boney M – January, February, March…❤️

Olen alustanud kalendri jaoks tehtud akvarellide müügiga. Mõned on raamitud, aga paljud ka raamimata. Kui tekib küsimus mõne pildiga, anna julgesti teada! Vastan 24 tunni jooksul ja imelikke küsimusi pole kunagi olemas. On vaid kunst ja ilu vaataja silmades. Ka siis, kui need on suletud!

Küsi julgesti!

❤️

“Äri on kõige imetlusväärsem kunstiliik!” 

Andy Warhol

 

 

Ewa-Kaisa

kalendri tegija