Kodulehe saamiseks on mitmeid viise. Mõni tellib, teine ehitab ise. Minu saaga algas siis, kui sain aastal 2017 töölt sule sappa ehk rahvakeeli sain kinga. Maandumislehe ehk koondamisteatega, aga siiski.

Pärast koondamist tiksus aeg omasoodu ja mina sobrasin iseendas. Püüdsin selgusele jõuda, kes ma olen ja mida teha tahan. Järsku avastasin, et keegi mind ei taha. Eemaldades CV-st sünniaasta, hakati vestlustele kutsuma. Juhiabi vestlusel uuriti, millised on mu suhted SEO-ga (Search Engine Optimization ehk otsingumootoritele optimeerimine). Olgem ausad, ma saan aru, milliseks jamaks võib kiskuda suhe CEO-ga (Chief Executive Officer), aga s-tähega algav kombinatsioon oli võõras. Igatahes otsustasin asja uurida ja pöördusin perearsti poole. Dr Google soovitas minna kursustele tarkust taga nõudma, kuvades esimesena 15-päevast koolitust, mida rahastab ka töötukassa.

Saatsin vajaliku lingi oma haldurile, ja kuna olin juba teatava aja kodus tiksunud, saingi positiivse vastuse. Ehk mida sa õpid optimeerima, kui pole aimu kodulehe dünaamikast? Ilmselgelt ei tule minust SEO-spetsialisti, aga siiski oskan juba praegu vaadata olemasolevaid kodulehti teise pilguga. Leides asju, mida oleks mõtekas parandada. Kui tuntud haagisefirma ei kirjuta avalehel (mis neil üldse puudub), et nad on olnud turul alates aastast 1990, põhinevad Eesti kapitalil ning omavad ISO sertifikaati, siis miks peaks klient neid valima? Need on ju  argumendid, mis tuleks kohe lüüa letti, sest see annab kliendile kindlustunde. Aga see selleks.

Soovitan soojalt KoduleheKoolituste koolitust 🙂

Tuli välja, et kõige raskem on valida välja kodulehe demo. Lappad eri näidiste vahel ja pea hakkab huugama. Kust ma peaksin teadma, millist valida? Seega tuleb teha ise. Noh, mitte päris ise, vaid ikka koostöös koolitajaga. Märksõnad “puhas ja lihtne”! Teooria versus praktika. Teed valmis struktuuri, ja mida targemaks saad, seda rumalam oled. Paned paika eesmärgi ja kuupäevad ning hakkad tööle. Kui hakkad! Mina ei hakanud. Kohe mitmel korral ei hakanud.

Ideaalis on tulevane koduleht eesti, soome ja inglise keeles. Ja blogiga, sest see toovat kodulehele liiklust. Rõhk on tingival kõneviisil ja kõik me teame, et ideaalsust ei eksisteeri.

Ja siis hakkab kõhe. Järsku jõuab kohale, millega olen hakkama saanud. Kõik soovitavad mõelda suurelt, aga kui suur on üldse suur? Kui enne kirjutasin oma Facebooki sõbralistis olijatele, siis nüüd saab alguse mastaapsus. See on hirmutav ja hirm mulle  ei meeldi! Nokk kinni, saba lahti, nagu muinasjutus! Paraku ei valmi(nud) koduleht “minu soovil, havi käsul”!

Koolitusel mainiti, et kirjutada tuleb sellest, mida kuulata tahetakse. Ausalt öeldes ma ei usu tellitud lugudesse. Ma ei oska kirjutada ei motivatsioonikirju ega sisuturundustekste. Mulle on vastukarva klikimagnetid ja ma ei kavatse neid juurde toota. Ka minu artikkel koondamise kohta kandis pealkirja “Kuidas ma ettevõtte majandustulemusi parandasin”. Lõpuks lugesin ikkagi, et “päevapealt koondatud räägib suu puhtaks”. Arvatavasti kõnetas see pealkiri paljusid, aga siiski polnud see aus.

Igatahes on mul nüüd koduleht olemas ja olen selle eest tänulik nii koondajale, töötukassale kui ka koolitajatele. Tuleb välja, et iga kehv asi on millegi jaoks hea. Tuleb vaid kannatlik olla ja küll tuleb õnn ka sinu õuele! Isegi siis, kui oled aasta otsa luuslanki löönud*.

Tõele au andes pole kodulehe tegemine mingi sõrmenips. Suur töö on küll tehtud, aga veel suurem ees. Küll on hea, et saan ka tulevikus teha koolitajatega koostööd. Muidu lendaks kogu kupatus orbiidile, sest minu teadmistest paraku ei piisa. Ma olen alati öelnud, et lisaks isiklikule juuksurile ja kosmeetikule, on vaja ka head ja usaldusväärset IT-meest või naist!

Õlimaal “Shoeholic” müügis hinnaga 707 €

 

* Tegelikult seisis kodulehe projekt ca aasta varjusurmas. Kui koolitaja kirjutas, et nüüd on kaks varianti, kas võtta domeen üle või lasta sel kustuda, tundus täielik totrus lasta toimuda viimasel. Tänu sõbrannale sai registreeritud Ewakaisa OÜ, et saaksin anda kodulehele tuule tiibadesse. Ah, et miks OÜ? Eks ikka selleks, et hakata maale müüma!

Plaan peab ju olema! Eesmärgist rääkimata! Muidu läheb teema lappama! Minul lappas see teema niipalju kordi, et vahepeal oli lausa tuuletõmbus!

Seniks kõike kaunist

Ewa-Kaisa

kodulehe omanik