Pärast ajakirjas Tervis Pluss ilmunud artiklit „Lõppenud on päevad?“ paluti seda teemat veelgi lahata.

Millegipärast tundub menopaus (MP) olevat tabuteema, ja kummalisel kombel kaasneb sellega teatav häbitunne. Tahame või mitte, aga me kõik jääme vanaks. Vahet pole, mis vanuses. Vägisi tundub, et meestel on vananemises veidike parem stardipositsioon  kui naistel. Neid ei materdata nii palju kui naisi. Neile ei kleebita nii kergesti külge tiitlit vana, ja kui viiskümmend pluss mees leiab endast noorema naise, ei vaata keegi sellele viltu. Kui mehe noorenduskuuriga tegeleb naine, on hüüdnimed kärmelt tulema. Soomes pidavat neid naisi kutsuma puumadeks. Kaslase nimi tundub sobivat seetõttu, et puuma varitseb saaki ülalt allapoole viskudes, et teda siis „maha murda“.

Ametlikku uurimist, kes keda maha murrab, teadupärast pole. Teisipäeviti ETV ekraanil nähtav “Seesama taevas” näitab noore luuraja läände saatmist ülesandega võrgutada keskealine naine. Kuidas see tal õnnestub, saate ise vaadata, aga ikkagi on armas, et luurekoolis on eraldi kursus selle kohta kuidas naist rajalt maha võtta. Ilmselt nad teavad, et selleks peab ka sobiv pinnas olema. Ühtki naist ei saa ära rääkida, kui ta pole räägitav, de facto!  🙂

Seesama taevas / The Same Sky

Ja nüüd puumadest. Ma teadsin küll, et mõnel sõbrannal on mees seitse, teisel seitseteist aastat noorem, aga seda, et tegemist puumadega, ma ei teadnud. Kass sind võtku, ütleks seepeale taevastele radadele siirdunud telekoer Hummer Lahemaalt! Kui ma ühel päeval vanalinnas oma pojaga jalutasin, uuris üks tuttav, kas ka minul on olnud mehevahetuskuu.

Endast nooremas mehes pole midagi laiduväärt, aga MP-ga ei pruugi too kooslus sobida. Üks tuttav oli komistanud endast noorema mehe otsa, lootes nautida tollega kõike, mis elus nautimata. Öeldes, et tal on kõrini endast vanema mehe hooldamisest. Teadmata, et on juba MP-ga nakatunud. Kutt lebanud kodus voodil ja oodanud näppimist, aga näppijat polnud. Too k(r)abistas, tuttuus body seljas, hoopis külmikus olevat šokolaadibrowniet. Olles tõsiselt mures enda valikute pärast, jõudis ta lõpuks arsti juurde.

„Minul ja menopaus?“ kiljatanud patsient üle polikliiniku. Arst püüdis küll rahulikult selgitada, et MP tabab naisi eri vanuses ja kindlat mõõdupuud ega kellaaega selleks pole. Pole nii nagu astroloogias, et kell 12.15 siseneb Päike Merkuuri ja Sirts Menopausi mõjualasse, aga see polnud mõjuv argument. „Just arvasin, et elu algab, kui too sai hoopis otsa,“ ahastas naine arsti vastuvõtul. Too naeras pisarateni ja lohutas, et pole teada  ühetegi, kel mineku diagnoosiks MP.

Küll aga võib olla garneeringuks Michelini rõngas kõhu ümber , kõrgenev vererõhk, tinnitus, tupe kuivus ja vähene huvi partneri vastu, loetles doktor MP-ga kaasnevat lisavarustust. „Doktor, kas selleks päevaks pole juba piisavalt informatsiooni?“ ägas vastuvõtule läinud enda arvates noor naine. „Ahjaa, ja loomulikult kuumahood,“ meenus oluline osa arstile. Peale arsti visiiti ei teinud naisele ka brownie rõõmu. Hoopis ostis pudeli head veini ja läks sõbranna juurde haavu lakkuma ning plaani tegema, kuidas edasi.

Recycle Art AD 2020!

Kui teine sõbranna tegi tutvumisportaali konto, sai ta praktiliselt kohe ettepaneku koolituse korraldamiseks. Temast kümmekond aastat noorem mees soovis, viidates oma kogenematusele, leida endast vanemat naist, kes aitaks teda järgmisele tasandile. Ilmselt noormees oli liiga palju arvutimänge mänginud ega  teadnud, et vanus ei anna kohest kogemusnõustaja sertifikaati ning elus pole leveleid. Sõbranna tänas ettepaneku eest  ja keeldus. Soovitades noormehel endal elukestva õppega tegeleda. Eks ta ole, igaühele oma. Tegelikult ma ei arva, et puuma oleks üks MP väljendusviise. Pigem arvan, et viiskümmend pluss naine julgeb rohkem olla valikutes vaba. Teades, et kell on käima löödud, püüab ta elada nüüd ja praegu.  Isegi siis, kui partneriks noorem mees.

Eks me kõik ole vahel oma vanuses pettunud, aga mis teha! Unetus, kuumahood ja kehakaalu kõikumised on elu osa! Climacterium – exercitatio optimus est magister! Mingis vanuses on nagu niuhti magistrikursus omandatud ja võid rahuliku südamega panna CV-sse kirja menopausi magistrikursuse. Lootes saada selle eest tööle kandideerimisel lisapunkte.

Mõnel möödub see aeg valutult ja mõni saab n-ö kogu raha eest. Mõni popsib loodustooteid ja punastab, teine kasutab  hormoonasendusravi ega tea sellest midagi. Kuigi arst mainis, et  hormoonravi pikendab kunstlikult naiseks olemist. Mis ma oskan soovitada? Osta väiksem taldriku ja söö vähem. Võimle ja liiguta, kõnni ning väärtusta end! Ka selles vanuses! Kui päevad teismeliseeas algavad, on jama. Kui need hakkavad sind maha jätma, taas jama! Ka menopausiga rinda pistev naine on ikkagi naine ja soovahetust sellega ei kaasne! Ja ärge muretsege, kui teie visiitkaardile peaks lisanduma tiitel puuma. Vähemalt teate, et olete elanud! Mjäu! Isegi siis, kui see mõnele ei meeldi!

Carla Bruni – Le petit guépard

 

 

❤️

Loe raamatukogus tasuta või netis raha eest 🙂 :

Tervis Pluss, aprill 2020 Lõppenud on päevad?

Tervis Pluss, oktoober 2018 “Väärikas vananemine”

 

Ewa-Kaisa

teema üle mõtiskleja