Reedel avas Kärdla kultuurikeskuses isikunäituse hobimaalija Ewa-Kaisa Plakk, kes ütleb, et joonistada ta ei oska, aga talle meeldib värvida.
Ewa-Kaisa Plakk ütles näituse “Kunsttükid” avamisel, et tal on hea meel, kui ta suudab oma töödega teisi innustada.

“Ma kutsun üles neid, kes ei julge mingi hobiga pihta hakata: võtke julgus kokku! Pole vaja kedagi, kes ütleb, mis on õige,” seletas kunstnikuna iseõppija Plakk.
Kunstnik ütles, et samal põhjusel jätab ta reeglina oma maalid nimedeta: “Arvan, et iga vaatajat kõnetab pilt omamoodi. Kui ma panen mingi nime, siis see nagu raamitseb. Las vaataja vaatab ja otsustab. Mina ei ole ütleja, mis on pildi nimi.”
Plakk rääkis, et tema arvates ei pea kunsti tegemiseks tingimata joonistada oskama: maailm on ilusaid pilte täis, mida teha n-ö omas võtmes. Ta tõi näiteks saali parempoolsel seinal esikohal rippuva maali, mis on ka tema visiitkaart-järjehoidjal ja ütles, et selle maali idee noppis ta ühelt tapeedibordüürilt.
Näituse nimi “Kunsttükid” tuleneb autori sõnul sellest, et kunsti teha on tegelikult siiski päris paras kunsttükk kui kunsti teha ei oska. Tema enam kui kümme aastat tagasi alguse saanud hobile kaasa elav naabrinna muretsevat aina: “Vaeseke, sul ei ole ju nime! Teed näituse? Ah et keegi ikka tahab näha?”
Ka mees küsivat temalt mõnikord: noh, millal sa siis maalimisega jõukaks saad? “Ma tuletan talle siis meelde, et tema käib kord aastas Austrias suusatamas ja see meile ka sisse ei too. Hobi peabki olema selline asi, mis lööb silma särama ja nii ongi,” lausus Plakk.
Kärdlas on Ewa-Kaisa Plakki tööd eksponeeritud koos kohalike keraamikute loominguga. “Tänu Otile sai see näitus minu meelest väga hea,” kiitis ta näituse ülesseadjat Ott Lambingut. “Arvan, et üks täiendab teist ja loodan, et ka keraamikud on rahul sellega, mis siin toas näha.”
Hiiumaale sattus harrastuskunstnik Ewa-Kaisa Plakk elus esmakordselt mullu, ajendatuna Ave Alavainu postkaardi­näitusest. Ka ta ise armastab kaarte saata ja saada. Neil päevil on nii mõnegi hiidlase postkasti vupsanud tema tänupostkaart toreda kohtumise eest kohvikutepäeval.
Ewa-Kaisa Plakki isikunäitus on avatud 7. septembrini.

Artikkel on loetav:

http://www.hiiuleht.ee/2015/08/naitus-mis-julgustab-looma/

Autor: Kadi Kiiver

Hiiu Leht, 2015